Διπλό του ΑΡΗ επί του Ηρακλή (0-3)

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του ΑΡΗ κέρδισε με 0-3 σετ τον Ηρακλή στο Κατσάνειο, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Pre League.

Στην αρχή του πρώτου σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ, χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν. Στα μισά του σετ, ο ΑΡΗΣ απέκτησε μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων (10-14). Παρά το time-out από τον προπονητή των γηπεδούχων, οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο (14-20) και πήραν το σετ με 19-25.

Στο δεύτερο σετ και οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ (10-11, 13-14, 22-23) μέχρι και το τέλος. Ο ΑΡΗΣ παρουσιάστηκε πιο προσηλωμένος και στο κρισιμότερο σημείο κατάφερε να πάρει δυο συνεχόμενους πόντους και να κάνει το 23-25.

Το τρίτο σετ κύλησε όπως και τα προηγούμενα δυο με τον ΑΡΗ και τον Ηρακλή να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο ΑΡΗΣ λίγο πριν το τέλος, πήρε μικρό προβάδισμα δυο πόντων (19-21) με τον Ηρακλή και πάλι να μειώνει σε 20-21. Μετά το time-out οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν αποφασισμένοι για τη νίκη και χωρίς να αφήσουν περιθώρια στον Ηρακλή, πέτυχαν τέσσερις συνεχόμενους πόντους και πήραν τη νίκη με 20-25 και 0-3 σετ.

Επικεφαλής της αποστολής του ΑΡΗ στο Κατσάνειο ήταν ο Θωμάς Νικολός, μέλος του διοικητικού συμβουλίου.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 23-25, 20-25).