Εκτός έδρας νίκη επί του Περσέα

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του ΑΡΗ κέρδισε με 2-3  σετ εκτός έδρας τον Περσέα στο πλαίσιο της δέκατης (10ης ) αγωνιστικής της Pre League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο κατάφεραν να διατηρήσουν και να κατακτήσουν το πρώτο σε με 25-18. Στο δεύτερο σετ ο ΑΡΗΣ πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα, το οποίο χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, κατάφερε εύκολα να το κατακτήσει με 17-25.

Στην αρχή του τρίτου σετ ο Περσέας βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 6-2, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» με επιμέρους σκορ 6-0, πέρασαν μπροστά με 6-8. Παρά την πίεση των γηπεδούχων ο ΑΡΗΣ δεν έχασε τη συγκέντρωσή του και κατέκτησε και το τρίτο σετ με 19-25. Στο τέταρτο σετ, ο Περσέας μπήκε πιο αποφασισμένος και το κατέκτησε με 25-16.

Στο τάι μπρέικ, ο ΑΡΗΣ στο πιο κρίσιμο σημείο δεν έχασε τη συγκέντρωσή του και κατάφερε να επικρατήσει με 13-15 και κατ’ επέκταση να πάρει και τη νίκη.

Τα σετ: 2-3 (25-18, 17-25, 19-25, 25-16, 13-15)