Νίκη στο τάι-μπρέικ επί του Α.Ο. Αιγιαλέων

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του ΑΡΗ κέρδισε με 3-2 σετ τον Α.Ο. Αιγιαλέων στη Μίκρα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Pre League, πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, το οποίο πήγαινε πόντο-πόντο (16-17), ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (19-23) και κατ’ επέκταση  κατέκτησαν το πρώτο σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΡΗΣ «μπήκε» συγκεντρωμένος και από νωρίς πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (12-8). Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, ο ΑΡΗΣ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να κατακτήσει το σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ, η εικόνα του αγώνα ήταν παρεμφερής με αυτή του πρώτου, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, με διαρκείς εναλλαγές, ωστόσο στο πιο κρίσιμο σημείο ο Α.Ο Αιγιαλέων κατάφερε να πάρει ένα μίνι προβάδισμα δυο πόντων (22-24) και κατ’ επέκταση το σετ με 22-25. Ίδιο ακριβώς ήταν το τέμπο του αγώνα και στο τέταρτο σετ, με τον ΑΡΗ αυτή τη  φορά στο πιο κρίσιμο σημείο (23-22) να παραμένει συγκεντρωμένος και να οδηγεί το ματς στο τάι-μπρέικ.

Όπως προμηνυόταν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, το τάι-μπρέικ θα ήταν «ντέρμπι», με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (5-5, 7-7). Μετά το time-out, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν διαφορά τριών πόντων (12-9), η οποία τους έδωσε και τη νίκη με 15-11.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-19, 22-25, 25-22, 15-11).