Διπλό του ΑΡΗ επί του Πανιωνίου (0-3)

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του ΑΡΗ επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας τον Πανιώνιο με 0-3 σετ στο κλειστό «Ανδρέας Βαρίκας», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης της Pre League Ανδρών.

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε τέσσερις αγώνες και καθοριστικό ρόλο έπαιξε η επικράτηση στο δεύτερο σετ, το οποίο είχε δραματική εξέλιξη.

Στο πρώτο σετ ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 9-11 σε 10-19 και δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 14-25, παίρνοντας προβάδισμα στον αγώνα.

Το δεύτερο σετ ήταν δραματικό. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες και όλα έδειχναν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Με δύο καρφιά του Μάντζιου, ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 25-25 σε 25-27 και έκανε το 0-2.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-10 στο τρίτο σετ, όμως με όπλο το σερβίς του Άλμπο, ο ΑΡΗΣ πέρασε με 14-15 και στη συνέχεια έκανε το 17-20. Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει, όμως οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν το προβάδισμα και με το 22-25, έκαναν το 3-0.

Τα σετ: 14-25, 25-27, 22-25.