Νίκη επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του ΑΡΗ επέστρεψε στις νίκες και κέρδισε τον Εθνικό με 3-2 σετ στο ται μπρέικ, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Pre League.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε πιο δυνατά και πήρε προβάδισμα έξι πόντων με 13-7.  Στον ίδιο ρυθμό κύλησε το πρώτο σετ με τον ΑΡΗ να διατηρεί τον έλεγχο και να το κατακτά με 25-18.

Στο δεύτερο σετ οι «κιτρινόμαυροι» πήραν γρήγορο προβάδισμα με 3-0.  Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μείωσε στον πόντο με 8-7 αλλά ο ΑΡΗΣ ξανά αύξησε τη διαφορά στους τέσσερις με 12-8. Παρά την προσπάθεια του Εθνικού, ο ΑΡΗΣ κράτησε τα ηνία και έκανε το 2-0 σετ με 25-22.

Στο τέταρτο σετ ο ΑΡΗΣ από νωρίς απέκτησε μια μικρή διαφορά δυο πόντων, με τις ομάδες όμως να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο ΑΡΗΣ παρέμεινε προσηλωμένος και διατήρησε το προβάδισμα με το να προηγείται με 18-14. Ο Ηρακλής με ένα σερί 3-0 μείωσε σε 18-17, με τον ΑΡΗ εκ νέου να αυξάνει το προβάδισμα με 21-17. Όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τον ΑΡΗ να το κατακτά με 25-23 και να στέλνει τον αγώνα στο τάι-μπρέικ.

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων με 4-8. Ο Εθνικός διατήρησε και αύξησε το προβάδισμα κάνοντας το 10-16. Ο ΑΡΗΣ μείωσε στους τρεις με 18-21 αλλά η ομάδα της Αλεξανδρούπολης το κατέκτησε με 20-25.

Στο τέταρτο σετ οι δυο ομάδες βρίσκονταν στο σκορ με τον ΑΡΗ ωστόσο στη συνέχεια να παίρνει μικρό προβάδισμα με 14-10.  Ο Εθνικός όμως ισοφάρισε, οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν το τέταρτο σετ με 23-25 και να στέλνουν το παιχνίδι στο ται μπρέικ.

Στο ται μπρέικ ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 2-0 και ο Εθνικός ισοφάρισε σε 3-3. Ο ΑΡΗΣ γρήγορα ξανά πήρε προβάδισμα με ένα σερί 5-0 και έκανε το 8-3. Ο ΑΡΗΣ απέκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα και πήρε τη νίκη με 15-9 στο ται μπρέικ.

Σετ: 3-2 (25-18, 25-22, 20-25, 23-25, 15-9).

Διαιτητές: Αβραμίδης, Δρανίτσας, Παρατηρητής: Κουκουμάκας Ν..

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιώργος Οικονομίδης): Μπίσετ, Βλαχόπουλος, Σωτηρίου, Μπούτος, Πεντίδης, Σαρικεΐσογλου / Γκρουμούσας (λ), Ταλμπό (λ), Δέρβας, Κουτσονίκας, Ρεμπούτζιας.

Μ.Γ.Σ. ΕΘΝΙΚΟΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Παπάζογλου, Καβαρατζής, Δημητριάδης, Κυριακίδης, Κεσκίνης, Μπουφίδης / Γκοτσίδης (λ), Μπατίλης.